IoT REŠITEV
Merjenje PM
prašnih delcev
Onesnaženost zraka s PM prašnimi delci je velik problem, ki ima ogromen vpliv na naše zdravje. Te mikroskopske delce vdihavamo globoko v pljuča, kar povzroča številne bolezni dihal, kot so astma, bronhitis in pljučni rak. Edina zaščita pred visokimi nivoji PM delcev je stalno merjenje njihovih vrednosti na čim več lokacijah, opozarjanje na presežene vrednosti in iskanje njihovega izvora. Predstavljamo vam inovativno IoT rešitev za merjenje koncentracije PM prašnih delcev v realnem času. Obenem lahko s pomočjo IoT tehnologij spremljamo tudi koncentracijo številnih strupenih plinov.
Kaj pridobimo z merjenjem koncentracije PM delcev?
merjenje PM delcev
v realnem času
analitični podatki za sprejemanje ukrepov
zaznava PM delcev
vseh velikosti
skrb za zdravje in
varovanje okolja
MERJENJE PM DELCEV
Zakaj je stalno spremljanje PM delcev tako pomembno?
Mikro delci PM2,5 in PM10 sodijo med najbolj nevarne onesnaževalce zraka. PM2,5 so manjši, fini delci, ki imajo premer manjši od 2,5 mikrometra (µm), PM10 pa so delci, ki vključujejo delce s premerom med 2,5 in 10 mikrometrov. Predpisana mejna vrednost za PM10 znaša 50 µg/m3 in za delce PM2,5 25 µg/m3.
Naša IoT rešitev prinaša uporabnikom možnost stalnega merjenja koncentracije PM delcev vseh velikosti. Nadzor nad PM delci lahko vzpostavimo na vseh željenih zunanjih površinah in znotraj prostorov. Na zunanjih površinah je potrebno spremljati PM delce na čim več lokacijah, še posebej na bolj izpostavljenih področjih. Glavni viri omesnaženja s PM delci so industrija, promet in še posebej v zimskih mesecih individualna kurišča.
Pridobljeni podatki o vrednostih PM so ključni za razumevanje in obvladovanje onesnaženosti zraka ter zaščito javnega zdravja in okolja. Z avtomatizacijo merjenja pridobimo veliko količino uporabnih podatkov, ki jih lahko analiziramo in tako prepoznamo vzorce onesnaževanja. To znanje lahko uspešno koristimo pri številnih urbanističnih odločitvah, recimo pri umestitvah šol in drugih javnih objektov v prostor in za sledenje specifičnim virom onesnaževanja.
Prikaz delovanja: Sistem za spremljanje onesnaženosti zraka s PM delci je sestavljen iz 3 delov. Osnova sistema so namenski IoT senzorji (1), ki neprestano v živo spremljajo koncentracije PM delcev. Izmerjene vrednosti se brezžično prenašajo v splet prek IoT omrežje (2) LoRaWAN, ki ga vzpostavimo s pomočjo LoRaWAN bazne postaje, ali prek mobilnega NB-IoT omrežja. Upravljanje in nadzor sistema se vrši prek IoT platforme GIoTo (3). Na svojih telefonih in računalnikih lahko uporabniki poleg trenutne vredosti, spremljate tudi zgodovinske preglede koncentracij PM delcev. To nam pomaga pri prepoznavi virov in zaznavi trendov onesnaženja. V sistem lahko dodatno vključimo tudi senzorje za merjenje raznih strupenih plinov. Idealna rešitev za zagotavljanje skladnosti v proizvodnih obratih.
Brezžični IoT senzorji
PM delcev 1.0/2.5/10
LoRaWAN in NB-IoT PM senzorji omogočajo hitro, preprosto in natančno merjenje koncentracije mikro prašnih delcev.
Namenski PM (Particle Matter) senzorji neprestano v živo merijo vrednosti mikro delcev v prostoru in na zunanjih površinah. Podprte so meritve prašnih delcev velikosti 1, 2.5 in 10 mikrometra (µg). Nekatere modelske izvedbe omogočajo spremljanje številnih dodatnih okoljskih parametrov – temperature, vlage, CO2, VOC, O3, formaldehida…
Senzorji se napajajo neposredno prek DC napajalnika ali s pomočjo standardnih baterij z življenjsko dobo do 10 let. Za delovanje do njih ni potrebno pripeljati napajalnega in podatkovnega ožičenja. To pomeni, da jih lahko prosto premikamo po površinah in namestimo kjerkoli želimo.
Senzorji se brezžično povezujejo v LoRaWAN ali NB-IoT omrežje in v realnem času pošiljajo podatke o koncentraciji PM delcev v platformo GIoTo. Uporabniki meritve spremljajo na svojih pametnih telefonih ali računalnikih.
Glavne prednosti:
Stalno merjenje koncentracije PM delcev
Senzorji nas z alarmi opozorijo, da je presežena mejna vrednost PM2,5 25 µg/m3 in PM10 50 µg/m3.
Vgrajen E-ink ali LCD zaslon
Na vgrajenem E-ink ali LCD zaslonu se prikazujejo trenutne vrednosti PM delcev v okolju.
Direktno ali baterijsko napajanje
Napajanje senzorjev je izvedeno prek DC napajalnika ali baterij z življenjsko dobo do 10 let.
Zunanja (outdoor) namestitev
Na voljo je namensko ohišje (Stelton Shield), ki omogoča montažo senzorjev na zunanjih površinah.
Semafor kvalitete zraka
Barvne lučke na senzorju AM319 prikazujejo količino CO2 in opozorijo da je potrebno prostore prezračiti.
Modelske izvedbe senzorjev PM prašnih delcev
Podatki ki jih izmerijo senzorji PM delcev se prek LoRaWAN ali NB-IoT omrežja brezžično prenašajo v IoT platformo GIoTo. V njenem naprednem uporabniškem vmesniku lahko na zaslonu telefona ali računalnika spremljamo trenutno koncentracije PM delcev, pregledujemo zgodovino meritev v željenem časovnem obdobju in opazujemo grafični prikaz gibanja trendov. Nastavimo lahko tudi mejne dovoljene vrednosti, ki sprožijo alarme. Ti se samodejno pošiljajo prek emailov. Obenem lahko spremljamo nivo baterij v senzorjih in izberemo intervale pošiljanja poročil o meritvah. Prek APIja je omogočena integracija z zunanjimi sistemi nadzora in upravljanja.
Spremljanje vrednosti PM na telefonu
Zgodovina meritev prašnih delcev
Samodejno pošiljanje alarmov
generiranje poročil
API izvoz podatkov
Poleg PM prašnih delcev lahko s pomočjo IoT rešitve v realnem času merimo nivoje raznih strupenih plinov. Na voljo je širok nabor senzorjev za spremljanje koncentracije številnih plinov: CO2 – ogljikov dioksid, O2 – kisik, H3N2 – formaldehid, H2S – vodikov sulfid, H2 – vodik, NH3 – amonijak, CH4 – metan, CO – oglikov oksid, O3 – ozon, C2H5OH – etanol, C3H8 – propan in drugih. Rešitev je namenjena implementaciji v proizvodnih obratih, kjer v proizvodnem procesu nastaja večja količina izpustov. To lahko resno ogrozi zdravje zaposlenih in povzroči onesnaženje okolja. Zato je potrebno koncentracije strupenih plinov neprestano spremljati in ob preseganju dovoljenih vrednosti primerno ukrepati.
Kontaktni obrazec